• Cancel
    Filter
  • Auction Rules
Filter

61. Müzayede Kitap

OSMANLICA VE TÜRKÇE KİTAPLAR, İSTANBUL VE İZMİR İLE İLGİLİ KİTAPLAR, NADİR SÖZLÜKLER, OSMANLI VE TÜRKİYE İLE İLGİLİ KİTAPLAR

Lot: 383 » Nazım Hikmet

Радий [Геннадиевич]. Фиш [Radi Hennadyevych Fiş], НАЗЫМ ХИКМЕТ, [NAZIM HİKMET], Издательство ЦК ВЛКСМ «Молодая Гвардия» [Izdatel'stvo TSK VLKSM Molodaya Gvardıya], Москва [Moskva], 1968. 325, [3] s, metin dışında birçok resim, 20.5 x 13 cm, karton cildinde.

Nazım’ın Çilesi’nin orijinal Rusça baskısı...

Bu kitap, Nâzım Hikmet'in hayatı, sanatı ve kişiliği üzerine yazılmış ilk toplu eserdir. Maksim Gorki tarafından kurulan ve içinde Shakespeare, Goethe, Balsac, Tolstoy gibi dahi sanatçıların sıralandığı "Büyük Adamların Hayatları" adlı dizide, Kasım 1968'de Moskova'da yayınlanmış ve 150 bin adedi bulan ilk baskısı 2 ay içinde tükenmiş olan kitabın, Ocak 1969'da hemen 2. baskısına geçilmiştir. Radi Fiş (1924-2000) en ünlü Sovyet gazetecilerinden biridir. Aynı zamanda mükemmel Türkçe bilen Radi Fiş, "Büyük insan Nâzım Hikmet'e olan saygı ve vefa borcumu böylece ödüyorum" diye tanıttığı bu kitabını yazmadan önce, iki defa Türkiye'ye gelerek, şairin hemen bütün dost ve yakınlarıyla ilişkiye geçmiş, belge toplamış, araştırma yapmıştır. Radi Fiş, Nâzım Hikmet'in 1950'de Moskova Havaalanı'na ayak bastığı andan, ölümünden bir gün öncesine kadar onunla hemen her gün birlikte bulunmuş, hatta kendisine Sovyetler Birliği dışındaki gezilerinde de eşlik etmiştir. Bu bakımdan "Nâzım'ın Çilesi", büyük şairin hayatını aydınlığa kavuşturmakla, bu dönem hakkında ortaya atılan söylentilerin, uydurmaların ve iftiraların yerine gerçeğin ta kendisini koymaktadır.

previous
Go to Page: / 1
next