• Cancel
    Filter
  • Auction Rules
Filter

61. Müzayede Kitap

OSMANLICA VE TÜRKÇE KİTAPLAR, İSTANBUL VE İZMİR İLE İLGİLİ KİTAPLAR, NADİR SÖZLÜKLER, OSMANLI VE TÜRKİYE İLE İLGİLİ KİTAPLAR

Lot: 434 » Demiryolları Tarihi

THE ONLY POSSIBLE PEACE, Frederic C[lemson]. Howe, C. Scribner's, New York, 1919. xiv, 265 s, 1 levha, 19 x 12.5 cm, bez cildinde.

Müzayede sunduğumuz bu eserde Bağdat demiryolunun inşaası ile ilgili oldukça detaylı bilgilere yer verilmektedir...

Bağdat Demiryolu’nu inşa etme çabaları. 1873 yılında Almanların elde ettiği imtiyazlar ile tamamladıkları ilk demiryolu inşaatının ardından aynı zamanda Anadolu’dan başlayarak Bağdat’a kadar uzanan ve oradan da güneye doğru inerek Kuveyt’e ulaşan bir demiryolu inşatının yapımıyla ilgili Mühendisler, araştırmacı ve bilirkişiler, askeri yetkililer eşliğinde Anadolu’da araştırmalara başlarlar. Türkiye’nin bölgedeki hakimiyetini arttırması ve ülke bütünlüğünü Ruslar ile İngilizlere karşı koruması için güçlü demiryolu bağlantılarına ihtiyacı vardır. Neticede Akdeniz Fransızlar ile İngiliz’lerin kontrolu altındadır. Müttefik güçleri bölgede güçkü bir Türkiye olmasından dolayı rahatsızlık duymakta ve bu yüzden çeşitli baskılarla bunu önlemeye çalışmaktadır. Tüm karşı çıkmalara rağmen demiryolunun inşası 1903 yılında başlayıp 1940 yılında tamamlanır. Böylelikle Berlin ile Bağdat arasında 1600 km uzunluğunda bir köprü oluşur. Bu aynı zamanda Almanların Basra Körfezine kadar uzanan ve burada kurmayı arzu ettikleri liman projesi için önemli bir adım olmuştur. Bu demiryolu inşası ile ilgili mühendislik ve bütçe tamamiyle Alman İmparatorluğu bankalarıyla, Alman şirketler tarafından finanse edilmiştir. Bazılarına göre bu demiryolunun inşaası 1. Dünya Savaşının tetiklenme nedeni olarak gösterilse de asıl neden bu olmamıştır.

previous
Go to Page: / 1
next